5 mýtov o teniskách, ktorým stále veríš (a nemal by si)
Sneaker kultúra je plná legiend – niektoré sú pravdivé, iné úplne vymyslené. Prišli sme vyvrátiť päť bežných mýtov o teniskách, ktorým mnohí ľudia (možno aj ty) stále veria. Predstavy poháňané hypeom, staré rady, ktoré už dávno neplatia, a všetko medzi tým. Takže si zaviaž šnúrky a poďme spolu odhaliť pravdu!

Mýtus 1: Nikdy nenos svoje grails
Mýtus: Ak máš to šťastie a ulovíš si vytúžený pár tenisiek, nemal by si ich nikdy obuť. Nechaj ich deadstock (úplne nové) v krabici, najlepšie v chlade, možno ich ešte aj zabal do fólie. Takto zostanú navždy ako nové – čisté, bez záhybov a hodnotné. Veď ich nosením by si ich len zničil, nie?
Prečo to je blbosť: Sneakerheads, sadnite si – toto vás možno zabolí: tvoje nenosené “grails” sú v podstate tikajúce bomby. Nenosenie tenisiek niekoľko rokov ich môže v skutočnosti zničiť. Áno, čítaš správne – ak ich zavrieš do krabice, môžu sa časom doslova rozpadnúť.
Na vine je veda o materiáloch a, samozrejme, starý známy Zub času. Mnohé podrážky tenisiek (najmä staršie Air Jordany, Nike Air Maxy a pod.) sú vyrobené z polyuretánovej peny, ktorá sa prirodzene rozkladá, ak sa nepoužíva. Lepidlo vyschne, air bubny spľasnú a kedysi pružná podrážka stvrdne a popraská. Ak si niekedy videl, ako sa vintage teniske odlepí podrážka ako na starej muffine, vieš, že toto nie je vtip.
Tenisky nie sú upíri – neprežijú večnosť zavreté v rakve. Paradoxne, občasné nosenie im môže predĺžiť život. Keď sa v nich prejdeš, materiály sa prirodzene ohýbajú a tým brániš pene a lepidlu v úplnom vysušení. Je to ako cirkulácia krvi v končatine – pohyb zabraňuje odumieraniu.
Samozrejme, stále sa o ne staraj: čisté tenisky jemne, skladuj ich na suchom a chladnom mieste mimo slnka, použi napináky alebo silikagél proti vlhkosti. Základy starostlivosti o tenisky spravia veľa. Ale hlavne ich neber ako múzeálne kúsky.
Tenisky boli stvorené na nosenie. Jeden záhyb ich nezabije. Naopak – môže ich zachrániť pred rozpadom.

@dongottti | Instagram
Mýtus č. 2: Vysoké tenisky ťa chránia pred vyvrtnutím členka
Mýtus: Obuj si vysoké tenisky s hrubým golierom a máš členky pevné ako skala. Veď logicky – viac výstuže a vyšší golier ti musí udržať členok na mieste a ochrániť ťa pred nepríjemným vyvrtnutím. Čím väčšie topánky, tým väčšia podpora... aspoň tak nám to vraveli.
Prečo to je (tak trochu) blbosť: Nechcem ti kaziť sny, ale vysoké tenisky nie sú žiadny zázračný štít na členky. Ak si zakopneš alebo dopadneš na nohu niekoho iného, nezáleží na tom, či máš midy, nízke tenisky alebo topánky – gravitácia si spraví svoje.
Vysoké tenisky naozaj pôsobia, že držia nohu pevne. Niektoré štúdie ukázali, že môžu trochu spomaliť, ako ďaleko a rýchlo sa ti členok vyvrhne – vlastne trochu zmiernia ten nepríjemný krútiaci pohyb.
Ale iné výskumy? Nie sú také presvedčivé. Jedna štúdia na 622 ľuďoch nezistila žiaden výrazný rozdiel v počte vyvrtnutí členkov medzi vysokými a nízkymi teniskami. Možno preto veľa profíkov (čau, Kobe Bryant) prestalo nosiť vysoké tenisky a prešlo na nízke, bez toho, aby ich to viac zranilo.
Skutočná ochrana členkov je silný svalový aparát, dobré rozcvičky a prípadne ortéza. Nepočítaj s tým, že ti vysoké tenisky urobia z nohy neporaziteľný štít.

@arlegend2 | Instagram
Mýtus č. 3: Ak to nie je limitka, je to nuda
Mýtus: Sneakerheadi riešia len super limitované “grails” a hype kolaby. Ak teniska nie je vzácna alebo drahá, pravých fanúšikov to nezaujíma.
Prečo je to blbosť: Toto fakt neplatí. Jasné, máme radi exkluzívne drops, ale dnešná sneaker kultúra nie je len o naháňaní tých najvzácnejších párov. Práve naopak, mnohé z najobľúbenejších tenisiek sú bežné modely, ktoré si môže kúpiť každý.
Napríklad Nike Dunk Low “Panda” (čierno-biela) bola jednou z najpredávanejších tenisiek v roku 2022 – a pritom to nebola žiadna limitka alebo hype kolaborácia. Nike ju stále dopĺňal a dopyt neklesol. Čistý dizajn a pohodlie často znamenajú viac než limitovaný počet kusov.
Populárne sú aj retro a klasické modely, ktoré zažívajú veľký comeback. New Balance zo “starých otcovských topánok” vyskočil medzi módne hviezdy, napríklad model 990v1 zvýšil predaje o viac než 20%. A klasiky ako Nike Air Force 1 alebo adidas Superstar? Tie sú stále dostupné a stále v kurze.
Zhrnutie? Skutoční sneakerheadi riešia štýl, históriu a svoj osobný vkus rovnako ako hype. Takže ak sa ti tenisky páčia, kľudne ich noste – nepotrebuješ exkluzivitu na úrovni Travisa Scotta, aby si ich mohol ukázať.
Sneaker kultúra nie je len o hype. Je fajn nosiť bežné modely, retro kúsky aj staré dobré beatery – čo ti sedí.

@nurse_kicks | Instagram
Mýtus 4: Resell tenisiek = ľahké prachy
Mýtus: Kúp si hype pár, prepredaj ho a už na obed máš zaplatený nájom. Predaj tenisiek je dnešná zlatá baňa – všetci zarábajú. Stačí pár výhier na SNKRS a účet ti pekne narastie.
Prečo je to (väčšinou) blbosť: Jasné, počúvame príbehy o deckách, čo zarobili tisícky na Yeezy alebo Travis Scott Jordanoch. Ale na každý taký veľký predaj pripadá množstvo “bricks” (tenisky, ktoré ti nezarobia takmer nič), čo sa povalujú v skrini budúcich predajcov.
Trh je tak preplnený a nepredvídateľný, že aj kedysi žiadané “graily” začali strácať na cene. Spomínaš Panda Dunks? Predávali sa za viac než 300 dolárov, dnes si ich kúpiš skoro za cenu z obchodu.
Ponuka dobehla dopyt a zrazu zmizol zisk. Naháňať každý nový drop s nádejou na veľký zárobok je skôr ako hra na burze než priamy zárobok. V skutočnosti predaj tenisiek chce prieskum, robotu a trochu šťastia (a nezabudni na poplatky na StockX, GOAT a iných, čo ti zoberú časť zisku).
Predaj tenisiek nie je rýchla cesta k bohatstvu – je to makačka a môžeš skončiť s kôpkou veľkosti 11, čo nikto nechce, ak si myslíš, že každý pár je zlato.

@stockx | Instagram
Mýtus č.5: Vždy potrebuješ o číslo väčšie alebo o číslo menšie tenisky
Mýtus: Keď si konečne ulovíš vytúžený pár tenisiek, mal by si ich vziať vždy o pol čísla väčšie. Inak ti budú malé a budú tlačiť.
Prečo je to blbosť: Tento mýtus sa drží, lebo áno, niektoré modely naozaj sedia menšie – ale platiť to všeobecne je cesta k tomu, že ti budú topánky väčšie a budú ti pri tom vypadávať z päty.
Veľkosti sa dosť líšia podľa značiek, modelov, a dokonca aj rôznych verzií tej istej topánky. Pol čísla navyše v Jordan 1 môže byť presne ono, ale skúsiť to v adidas Ultraboost a budeš mať pocit, že plávaš vo vankúši.
Pravda je taká, že univerzálna veľkosť neexistuje. Tvar špičky, materiál (koža vs pletenina), šírka nohy – to všetko zohráva veľkú úlohu. Ak budeš stále kupovať o číslo väčšie, môžeš mať problém so sklzávaním päty, nestabilitou a nepríjemnosťami pri nosení.
Múdrejšie je si tenisky najskôr vyskúšať. Pri online nákupe si pozri tabuľky veľkostí a recenzie od ľudí, čo spomínajú tvar nohy alebo to, ako topánky sedia. Poznaj svoju nohu – nielen dĺžku, ale aj šírku a klenbu.
A neboj sa občas ísť aj do menšej veľkosti. Tesnejšie s dobre podporou často sedia lepšie ako príliš voľné topánky, ktoré ti zbytočne plávajú. Veľkosť je vecou pocitu.
Zabudni na univerzálne rady, nájdi si veľkosť, ktorá ti fakt sadne.

@lowbankshoes | Instagram
Vylepši svoju sneaker game
Ak ťa bavilo vyvracať tieto mýty o teniskách, máme toho pre teba ešte oveľa viac.
Zaregistruj sa na FLEXDOG, sleduj svoje obľúbené fashion dropy, buď o krok pred ostatnými a nikdy nezmeškaj žiadny moment zo sveta streetwearu.
Chceš viac zaujímavostí, príbehov a hlbokých analýz sneaker kultúry?
Čítaj si náš magazín s najnovšími článkami, trendovými rozbormi a všetkým, čo sa deje vo svete tenisiek.
Rob múdrejšie sneaker rozhodnutia s FLEXDOG