TOP DIZAJNY KRABÍC OD TENISIEK

Dostať nové tenisky v kartónovej krabici je teraz normálne. Originálna krabica tiež často dosť výrazne mení celú hodnotu tenisiek, pretože pre niektorých sneakerheads sú topánky bez krabice ako točená zmrzlina bez kornútka. Možno sa vám to páči, ale stále máte pocit, že tomu niečo chýba

 

Špeciálne vydania majú často aj špeciálne balenie, na to sme si už tiež zvykli. Dáva to zmysel, pretože keby boli všetky tenisky ukryté v rovnakej škatuli, bolo by to dosť nudné. Funguje to však aj opačne, ak by každé bežné vydanie malo vyjsť v jedinečnej krabici, bol by to šialený neporiadok a špeciálne krabice by aj tak stratili trochu zo svojej limitovanosti.

Otázkou však zostáva, ktoré tenisky majú špeciálny box najlepšie? Odpoveď sa hľadá dosť ťažko a pravdepodobne by každý do svojho rebríčka zaradil niečo iné, ale ja som sa snažila hodnotiť obaly najmä podľa ich dizajnu a originality. Špeciálna krabica by podľa mňa mala byť naozaj špeciálna, takže pre väčšinu z nižšie uvedených párov nehľadajte žiadne obyčajné a jednoduché kartónové krabice, ktoré nájdete v každom nákupnom centre.

 

1. END. x New Balance 575END “Marble White”

Farebná verzia modelu 575 od New Balance v spolupráci s END. sa volala Marble White, čo už trochu napovedá, z čoho mohla byť krabica vyrobená. Marble znamená v angličtine mramor a dizajnéra napadla rovnaká myšlienka ako nás v prvom momente, keď sme sa o nich dozvedeli. Čo tak vyrobiť celú škatuľu z mramoru?

No, v hlave to znelo o niečo lepšie, než sa ukázalo. Mramorová skrinka vyzerá skvele, ale váži viac ako 10 kilogramov. Stále by bolo v poriadku, keby vám ho kuriér doniesol cez oceán až k dverám. Kvôli dlhej ceste, nešikovným prepravcom a skutočnosti, že mramorové škatule sú ťažké a krehké, sa však už mnohokrát stalo, že špeciálna škatuľa prišla rozbitá na kúsky.

 

END. x New Balance 575END “Marble White”

 

2. Nike Mag 2011

Taká legendárna teniska, akou je Nike Mag, si určite zaslúžila špeciálnu škatuľu. Hoci sa každý pár dodával v jedinečnej škatuli vrátane nabíjačky, aby ste si mali čím nabiť svietiace topánky, do najlepších časov sa dostalo len 40 párov. Tie boli v skutočnosti vydané v špeciálnom balení, ktoré ďalej odkazovalo na film Návrat do budúcnosti II, ktorý bol predlohou pre tenisky Nike Mag.

Týchto 40 extrémne limitovaných párov sa nachádzalo v takzvanom "plutóniovom kufríku", ktorý vo filme obsahoval rádioaktívny materiál poháňajúci DeLorean, auto so schopnosťou cestovať v čase. Tieto strieborné a žlté škatule však neskrývali rádioaktívne plutónium, ale jeden pár tenisiek Nike Mag. Škatuľka sa dá vysunúť a vytvoriť tak malú vitrínu z priehľadného materiálu. Špeciálne balenie slúžilo ako minivýstava.

 

 

END. x New Balance 575END “Marble White”

 

3. Michael Lau x Nike SB Dunk Low “Gardener Wood”

Páry Gardener Wood navrhol hongkongský maliar a sochár Michael Lau, ktorého mnohí považujú za takzvaného "krstného otca zberateľských hračiek". V skutočnosti bol jedným z prvých umelcov, ktorí začali navrhovať dizajnové hračky a figúrky. Na prvý pohľad sa zdá, že jeho tenisky sú celé vyrobené z dreva, ale zdanie klame a ide predovšetkým o vizuálnu stránku topánky.

To už neplatí pre špeciálnu krabicu, ktorá je skutočne vyrobená z pravého dreva. Je síce o niečo ťažšia ako kartónová, ale aspoň sa pri medzikontinentálnej preprave nestretla s rovnakým problémom ako páry Marble White. Okrem úžasnej drevenej krabice tam bola aj jedna figúrka od Michaela, ktorá bola tiež vyrobená z dreva. 

Ale i "obyčejné" Nike Dunk stojí za to, co myslíš?

 

Michael Lau x Nike SB Dunk Low “Gardener Wood&rdquo

 

 

4. Ben & Jerry’s x Nike SB Dunk Low “Chunky Dunky”

Jednou z najsledovanejších noviniek roku 2020 boli Nike SB Dunk Low v spolupráci s výrobcom zmrzliny Ben & Jerry's. Sláva tejto tenisky pramenila nielen z toho, že išlo o model Dunk Low, ktorý v tom roku extrémne vybuchol, ale možno aj z toho, že celý svet bol práve v karanténe a všetci boli zvyknutí váľať sa doma a jesť zmrzlinu. Toto vydanie teda prišlo vhod a takmer celá komunita si ho okamžite zamilovala. 

Friends & Family sa dodávali v špeciálnych krabiciach, ktoré ako jedny z mála neboli hranaté. Mali valcovitý tvar, zväčšenú kópiu obalu zmrzliny Ben & Jerry's. Zväčšená verzia krabičky na zmrzlinu sa vždy dodávala s jedným párom tenisiek Chunky Dunks spolu s látkovým vreckom na prach, do ktorého si môžete tenisky uložiť, keď ich práve nenosíš.

Ben & Jerry’s x Nike SB Dunk Low “Chunky Dunky&rdquo

 

5. Nike SB Blazer “Milkcrate”

Blazers "Milkcrate", často označované ako "Milk Carton", boli vyrobené ako pocta Jeffovi Hanovi, majiteľovi obchodu Fly, najstaršieho skate shopu v Šanghaji. Predtým, ako Jeff začal podnikať v oblasti skate oblečenia a tenisiek, pracoval v mliekarni. A práve Jeffova bývalá práca inšpirovala v roku 2007 nové vydanie Nike SB.

Špeciálna krabica týchto tenisiek vyzerá presne ako dvojlitrová krabica od mlieka. Až na to, že na jednej strane nájdete Jeffov portrét s nápisom "MISSING" spolu s jeho podrobným opisom. Podobný plagát nájdete aj na päte samotnej tenisky, ktorá je spolu s krabic

 

Nike SB Blazer “Milkcrate&rdquo

 

6. adidas Originals NMD_R1 “Pitch Black”

Rok 2016 bezpochyby patril siluete adidas NMD. V tom čase bol tento model azda najvyhľadávanejšou teniskou, ktorú ste si mohli kúpiť a pritom si úplne nezruinovať bankový účet. Bolo vydaných len 500 celočiernych párov "Pitch Black", pričom 100 z nich bolo rozdaných prostredníctvom aplikácie Snapchat, ktorú mal v tom čase vo svojom smartfóne nainštalovanú takmer každý.

Celočierne tenisky nie sú niečo, čo by niekoho zaujalo, ale to už neplatí pre balenie, v ktorom sa tieto páry dodávajú. Pretože namiesto bežnej krabice sa toto vydanie dodávalo so 45-litrovým hliníkovým kufrom Rimowa Topas Multiwheel. Po otvorení majitelia nenašli len jeden pár tenisiek, ale aj elektrickú zubnú kefku Oral-B, cestovnú tašku Porter, fľašu na vodu SIGG, špeciálnu karabínu Adidas a v neposlednom rade jeden pár slúchadiel. S takouto sadou sa nemusíte obávať vydať sa na cestu takmer kamkoľvek.

 

adidas Originals NMD_R1 “Pitch Black&rdquo

 

7. General Mills x Nike Kyrie 4 “Cereal Pack”

Basketbalista Kyrie Irving rád raňajkoval cereálie, takže spolupráca jeho vlastnej siluety s jedným z najväčších výrobcov chrumkavých cereálií dáva celkom zmysel. Výsledkom spolupráce so spoločnosťou General Mills sú tri farebné prevedenia modelu Kyrie 4, pričom každé z nich odkazuje na jeden druh cereálií General Mills.

Žlté a biele páry mali pripomínať cereálie Cinnamon Toast Crunch, červené páry potom Lucky Charms a posledná farebná varianta vychádzala z guličiek Kix. Namiesto klasickej krabice na tenisky dostal každý dizajn špeciálnu krabicu, ktorá na prvý pohľad pripomínala spomínané cereálie. V kartónovej krabici ste okrem samotných tenisiek našli aj lyžičku s farebne zladenou miskou, do ktorej ste si mohli nabrať svoje obľúbené cereálie a pohodlne ich zjesť.

 

General Mills x Nike Kyrie 4 “Cereal Pack&rdquo
8. Nike Mercurial Superfly “Fire & Ice”

Zvyčajne dostávajú superbalenie len tenisky alebo basketbalová obuv, ale tento raz sa to pošťastilo kopačkám Nike Mercurial Superfly. Páry "Fire" a "Ice" boli vydané spolu v špeciálnom balení, ktoré bolo v obrovskej čiernej krabici s jedným logom Nike na vrchu. 

Po otvorení krabice si našiel okrem dvoch párov kopačiek aj pár pracovných rukavíc, kladivo, skrutkovač a prúdový zapaľovač. Pýtate sa, na čo potrebuješ všetky tieto nástroje? Odpoveď je jednoduchá, bez nej by si sa nedostal ani do jedného páru. Kopačky Nike Mercurial Superfly "Ice" sú totiž obalené špeciálnou látkou, ktorá na prvý pohľad pripomína ľad. Ak si si chcel topánky vyskúšať, musel si si ich doslovne vytesať. Unikátne balenie si môžeš sám pozrieť v nasledujúcom videu.

 

 

9. Vans Authentic Pro “50th Anniversary”

V roku 2016 značka Vans oslávila 50 rokov od svojho založenia, ktoré bolo logicky potrebné patrične osláviť. Mnohé z najikonickejších siluet Vans, ako napríklad Sk8-Hi, Era, Chukka a Authentic, boli prepracované do špeciálneho dizajnu, ktorý sa dodával aj v pôvodnej drevenej krabici. 

Po otvorení krabice od Authentic si našiel okrem samotných tenisiek aj fingerboard. Navyše sa obal dal rozobrať a vytvoriť rampu, na ktorej si mohol so svojím novým mini - skateom robiť najrôznejšie triky. Všetko dopĺňali vyryté detaily v podobe loga Vans.Vans Authentic Pro “50th Anniversary&rdquo

 

10. Concepts x Nike SB Dunk Low “Blue Lobster”

Bolo by hriechom nespomenúť aspoň jednu spoluprácu so sneaker obchodom Concepts, pretože práve tieto kolaborácie sú tie, ktoré si na špeciálnych krabiciach dávajú naozaj záležať. Za seba spomeniem pár Nike SB Dunk Low "Blue Lobster", ktorý spolu so zeleným, fialovým, červeným a žltým prevedením patrí do rodiny tenisiek Lobster v spolupráci s Concepts. 

Najmä Blue Lobsters vyšli v špeciálnej edícii, ktorá pripomína chladiace polystyrénové krabice, v ktorých sa čerstvé morské plody bežne dodávajú na predmestské trhy. Tenisky v krabici boli tiež zabalené a zapečatené v plastovom vrecku, takže je takmer nemožné nájsť ešte neotvorený pár, keďže sa vyrobilo len 200 týchto krabíc.

 

Concepts x Nike SB Dunk Low “Blue Lobster&rdquo

 

Ktoré špeciálne balenie na teba urobilo najväčší dojem? Pri zostavovaní rebríčka bolo naozaj z čoho vyberať a je mi ľúto, že som nemohla zaradiť všetky krabice, ktoré ma nejakým spôsobom oslovili. Ale tak to už chodí, a preto som musela niektoré páry vyškrtnúť, ale za zmienku určite stoja releasy CLOT x Nike Air Force 1 "1World", A Bathing Ape x Marvel Bapestas, Nike Air Pressure alebo Michael Lau x Nike "China BMX" a mnohé ďalšie.

 

Ktoré sneakers zo zoznamu stojí najviac?

Páry, o ktorých si sa mohol dočítať vyššie, sa nepredávajú veľmi často kvôli ich obmedzenému počtu, takže porovnať ich hodnotu je dosť ťažké. Ak si si však prečítal môj článok o 25 NAJDRAHŠÍCH TENISIEK NA SVETE (2021) na portáli FlexDog, možno už poznáš odpoveď na túto otázku. 

Najdrahším párom z vyššie uvedených je Nike Mag, ktorý sa v jednej aukcii predal za 200 000 dolárov/170984 eur. Hoci išlo o samošnurovaciu variantu z roku 2016 a páry so špeciálnou krabicou vyšli až v roku 2011, ich hodnota by mohla byť možno ešte vyššia práve vďaka tejto skutočnosti.

 

Ktorých špeciálnych boxov vyšlo najmenej?

Pri tejto otázke sa budem opäť opakovať, keďže Nike Mag dostal aj najmenší počet špeciálnych krabíc. Podľa dostupných informácií ich malo byť najviac 40 kusov, ale nie všetky boli pustené do obehu. Mám na mysli to, že ich niekto dôležitý uchováva v pivnici a jedného dňa ich predá za neuveriteľnú sumu peňazí.