Prihlásenie
image.alt

Nike Air Max 1 - pôvod ikonických tenisiek

Tenisky Nike Air Max 1 sú jednou z najviac ikonických Nike siluet vôbec. Prvý release sa uskutočnil v roku 1987 a dodnes patrí medzi najzásadnejšie historické míľniky celej značky. Práve model Air Max 1 totiž svetu ukázal technológiu Nike Air tak, ako ju dnes všetci veľmi dobre poznáme.

NIKE AIR MAX 1 – PÔVOD IKONICKÝCH TENISIEK

napsal: Tomáš Vacek

Tenisky Nike Air Max 1 sú jednou z najviac ikonických Nike siluet vôbec. Prvý release sa uskutočnil v roku 1987 a dodnes patrí medzi najzásadnejšie historické míľniky celej značky. Práve model Air Max 1 totiž svetu ukázal technológiu Nike Air tak, ako ju dnes všetci veľmi dobre poznáme.

Ako už som sa zmienil v úvode, silueta Air Max 1 je tu s nami už od roku 1987, čo znamená, že tento rok oslavuje svoje 35. výročie. Nielenže sa za celých 35 rokov svojej existencie stala najobľúbenejším párom bezpočtu sneakerheadov, model Air Max 1 navyše celkom zásadne ovplyvnil celú budúcnosť značky Nike. Boli to totiž práve prvé Air Max, u ktorých sa úplne prvýkrát v podrážke objavila viditeľná vzduchová bublina, ktorá je už dnes po celom svete známa ako technológia Nike Air.

Za dizajnom modelu Air Max 1 nestojí nikto iný než Tinker Hatfield. Dvorný návrhár Nike, ktorý vo svojom portfóliu má tiež napríklad páry Air Max 90, Air Jordan 3, Air Jordan 4 a niekoľko ďalších známych siluet. Pri tvorení tenisiek Nike Air Max 1 by sa Hatfield nezaobišiel bez Franka Rudyho, bývalého inžiniera spoločnosti NASA. Práve on má totiž na svedomí vývoj revolučnej technológie Nike Air.

Málokto vie, že zmienená technológia, s ktorou prišiel práve Frank Rudy, bola prvýkrát použitá už niekoľko rokov pred prvými Air Maxami. Svoj debut totiž zažila pri release párov Nike Air Tailwind, ktoré vyšli už v roku 1978. Vtedy ale vedenie Nike malo za to, že by bublina so stlačeným plynom mala byť schovaná vnútri topánky, pretože by inak tenisky nevyzerali príliš kvalitne a stabilne.


To našťastie zmenil práve Tinker Hatfield, ktorý ako prvý prišiel s nápadom spraviť technológiu Nike Air poriadne viditeľnú. To sa nakoniec ukázalo ako jeden z najlepších krokov, ktoré kedy značka mohla spraviť. Inšpiráciu Hatfield našiel pri pozorovaní jednej kontroverznej budovy v Paríži, ktorú mnoho ľudí podľa jej vonkajšieho vzhľadu odsudzuje. Ide o budovu Centre Georges Pompidou, v ktorej nájdeš parížske kultúrne centrum a galériu moderného umenia. Architekti centra sa rozhodli umiestniť celú oceľovú konštrukciu na vonkajšok budovy. A práve tým sa Hatfield inšpiroval pri návrhu siluety Nike Air Max 1, kedy ponechal základný kameň celej tenisky pekne všetkým na očiach.

Debutová teniska s odhalenou Air bublinou, Nike Air Max 1 v OG farebnom prevedení “Red”, vyšla úplne prvýkrát 26. marca 1987. V ten istý rok sa tiež na televíznych obrazovkách objavila historicky prvá televízna Nike reklama, ktorú si môžeš pustiť nižšie. Na úspech prvých Air Maxov potom nadviazali tenisky Air Max 90, Air Max 180, Air Max 95, Air Max 97, Air Max Plus, Air Max 270, Air Max 2015 a niekoľko ďalších párov, v ktorých podrážke môžeš nájsť viditeľnú technológiu Nike Air.

V roku 2017, kedy táto legendárna silueta oslavovala 30. výročie, uviedla spoločnosť Nike pár Air Max 1 Ultra 2.0, ktorý priamo nadväzoval na jeho predchodcov. Vyšiel dokonca v pôvodnej červenej colourway, veľký rozdiel bol ale v podrážke. Tá bola totiž vyrobená z ultraľahkého materiálu, vďaka ktorému sa pár Air Max 1 Ultra 2.0 radí medzi najľahšie Air Max vôbec.