Prihlásenie
image.alt

NAJÚSPĚŠNEJŠIE KOLABÁ ZNAČKY JJJJOUND

Kto alebo čo to vlastne to “JJJJound” je? Pôvodne šlo len o podarený moodboard, ktorý v roku 2006 založil Justin R. Saunders, dnes už ide ale o oveľa viac.

NAJÚSPĚŠNEJŠIE KOLABÁ ZNAČKY JJJJOUND

napsal: Tomáš Vacek

Kto alebo čo to vlastne to “JJJJound” je? Pôvodne šlo len o podarený moodboard, ktorý v roku 2006 založil Justin R. Saunders, dnes už ide ale o oveľa viac. 

V roku 2008 sa JJJJound rozhodol zamerať svoju vizuálnu platformu na zdieľanie jednoduchých obrázkov bez akéhokoľvek textu, ktoré padnú do oka úplne každému. To v tej dobe bolo dosť nadčasové a možno práve preto má dnes JJJJound taký úspech. .

Od moodboardu sa JJJJound postupom času vyšplhal až k najlepším návrhárom na svete. Jeho zakladateľ, Justin R. Saunders, sa o možnej spolupráci bavil napríklad s Virgilom Ablohom, Heronom Prestonom, Matthewom M. Williamsom alebo Kanyom Westom. Ten sa v rozhovore z roku 2016 dokonca priznal, že sa pri navrhovaní nových vecí niekoľkokrát sám seba spýtal, či by sa na profil JJJJound jeho návrhy hodili.

Prvou vecou, ktorú kedy JJJJound sám vytvoril, bola plátenná taška cez rameno. Mala jednoduchý dizajn, ktorého sa Saunders držal aj pri všetkých ďalších predmetoch z vlastnej produkcie. Tri roky po vydaní zmienenej tašky, ktorá vyšla v roku 2013, sa JJJJound rozhodol vstúpiť do preňho doposiaľ neznámych vôd sveta tenisiek.

Jeho éra navrhovania tenisiek začala v roku 2016, kedy v preňho typickom štýle pretvoril Trail Sneaker. Siluetu od nepríliš známej značky Victory Sportswear, ktorá ručne vyrába tenisky v USA. Aj napriek vyššej cene sa všetky páry v neutrálnom JJJJound prevedení temer okamžite vypredali.

trail sneakers JJJJound

Druhý pár, ktorý má JJJJound na svedomí, je už od omnoho známejšieho brandu, reč je totiž o siluete Old Skool od značky Vans. V rámci tejto spolupráce vyšli hneď tri rôzne colourways, vyberať si si tak mohol z hnedého, zeleného a bieleho prevedenia. Tenisky dropovali exkluzívne pri montrealskom pop-upe, kde Saunders predstavoval svoju expozíciu PATIENCE. Všetky páry zožali naozaj skvelé ohlasy, zo všetkého najviac sa ale podaril zelený pár, ktorý dodnes patrí k najhodnotnejším JJJJound teniskám.


Od spolupráce so značkou Vans si JJJJound dal na chvíľu pauzu, po štyroch rokoch od releasu párov Old Skool sme sa však dočkali pokračovania. V roku 2021 totiž vyšli 3 prevedenia modelu Sk8-Mid, ktorý je známy tiež pod názvom Style 37. Máloktorý sneakerhead vie, že silueta Sk8-Mid bola úplne prvou vysokou Vans teniskou, teda vlastne predchodcom omnoho známejších párov Sk8-Hi. JJJJound sa u tohto releasu držal podobnej farebnej palety, ako u tenisiek Old Skool, akurát biele prevedenie nahradil čiernym. Veľký rozdiel bol tiež v počte vyrobených párov, oproti prvému releasu ich totiž vyšlo niekoľkonásobne viac.

Ďalším známym brandom, u ktorého JJJJound dostal možnosť navrhnúť vlastnú tenisku, bola značka New Balance. S ňou má JJJJound bohatú históriu, v priebehu posledných rokov totiž v rámci ich spolupráce vyšlo hneď niekoľko rôznych tenisiek. Ako prvé na konci roku 2018 releasovali páry New Balance 990v3 v tlmených zemitých odtieňoch. Neznalé oko by možno malo za to, že ide len o obyčajný pár New Balance, skúsenejší človek by ale podľa farebnej palety a celkového prevedenia tenisky ihneď poznal, že ide o spoluprácu s JJJJound.

Po temer dvoch rokoch sa JJJJound a New Balance znovu spojili, tentoraz si ale pre svoj spoločný projekt vybrali siluetu New Balance 992. Tej sa v tej dobe naozaj darilo. V roku 2020, kedy vyšla druhá kolekcia NB x JJJJound, bola totiž možno najúspešnejším modelom New Balance vôbec. Oproti minulému releasu bol o dosť ďalej tiež JJJJound, vďaka čomu sa oba páry, zelený aj hnedý, temer okamžite vypredali.  

O rok neskôr potom vyšiel tiež jeden pár New Balance 990v4 v tmavo modrom prevedení, ktorý bol k predaji na stránke JJJJound od 18. októbra 2021. Oproti predchádzajúcim colourways išlo o niečo trochu iné, čo bola po dvoch pároch v zemitých odtieňoch príjemná zmena.

Určite musím zmieniť tiež spoluprácu so značkou Reebok, ktorú JJJJound odštartoval v roku 2019 s týmto párom Reebok Club C 85 v bielom prevedení. Rovnako ako prvý drop párov Vans Old School, aj tieto tenisky releasovali prvýkrát pri JJJJound pop-upe v Montreale. Prvých 300 kusov bolo rozpredaných práve tam a zvyšných 1500 sa potom v priebehu roku dopredalo online.  

V spolupráci s Reebok potom o rok neskôr vyšli hneď dva ďalšie páry, pričom okrem druhého prevedenia modelu Club C 85 sa tentoraz dostalo i na siluetu Reebok Classic Nylon. Nikoho už asi neprekvapí, že aj pri týchto releasoch sa JJJJound stále držal svojho ikonického štýlu, neutrálnych farieb a jednoduchého dizajnu.

Za krátku zmienku stojí tiež spolupráca so značkou Dr. Martens, v rámci ktorej v roku 2021 vyšli rovno dva páry Dr. Martens Archie II. Podľa názvu ti možno príde, že ide o pomerne málo známu siluetu, reálne sú ale páry Archie II v podstate také Dr. Martens 1461 s nižšou podrážkou.

Celý článok o JJJJound teniskách by som rád uzatvoril s niečím celkom novým. Možno už som ti dosť napovedal a hneď sa ti vybavila nedávna spolupráca so značkou A Bathing Ape. Pokiaľ nie, vôbec to nevadí. V rámci spojenia s BAPE vyšiel vo februári roku 2022 tento naozaj podarený pár BAPE STA v príjemnej bielo-šedej kombinácii. K teniskám si si mohol kúpiť tiež niečo zo spoločnej kolekcie, ktorej slogan znel “A Tasteful Ape”.