Kde sa vzali New Balance 550

Napsal: Tomáš Vacek

Často ma prekvapí, koľko ľudí si o siluete New Balance 550 myslí, že ide o niečo úplne nové. Veď tento model je tu s nami už od roku 1989, kedy prvý krát vyšiel pod názvom “P550 Basketball Oxford”

J Ako už meno napovedá, značka New Balance s týmto releasom pôvodne cielila hlavne na basketbalistov, bohužiaľ ale neúspešne. V tej dobe siluetu P550 zahalil tieň tenisiek, ktoré buďto boli propagované známymi profesionálnymi hráčmi, alebo mali výhodu v novších technológiách, čím myslím napríklad Nike Air alebo Reebok Pump.

Za pôvodným dizajnom New Balance 550 stojí Steven Smith, jeden z najznámejších návrhárov tenisiek všetkých čias. Medzi Smithom a ostatnými je ale jeden zásadný rozdiel. Zatiaľ čo väčšina ostatných návrhárov robí celý život len pod jednou značkou, Steven Smith ich za svoju kariéru vystriedal hneď niekoľko. Konkrétne pracoval napríklad pre Nike, adidas, Reebok, New Balance alebo FILA, pričom v súčasnosti robí s Kanye Westom v YEEZY. Práve vďaka jeho veľkej rozmanitosti ho väčšina ostatných dizajnérov obdivuje, čím si Smith získal prezývku “obľúbený návrhár tvojho obľúbeného návrhára”.

NB 550

Potom, čo silueta New Balance 550 v roku 1989 nezožala žiadny veľký úspech, kompletne zmizla z ponuky a viac ako 30 rokov o nej temer nikto nepočul. To sa však zmenilo na konci roku 2020, kedy ju pretvoril Teddy Santis s jeho brandom Aimé Leon Dore, ktorý môžeš poznať tiež pod skratkou ALD. Santis často hľadal inšpiráciu v starších New Balance archívoch, v roku 2019 tak oživil napríklad modely New Balance 990v2 a New Balance 1300. Siluetu New Balance 550 si úplne prvý krát všimol v roku 2018 v jednom starom japonskom New Balance magazíne, release prvých párov v spolupráci so značkou Aimé Leon Dore prebehol ale až v októbri 2020.

Ten mesiac vyšli 4 rôzne colorways, medzi ktorými si mohol nájsť modré, červené, zelené a šedé prevedenie, pričom všetky boli skombinované s krémovým zvrškom a nažltlou midsole, ktorá teniskám dodala poriadny old-school vzhľad. Modely celej kolekcie so sloganom “International Friendship Through Basketball”, ktorej boli topánky neoddeliteľnou súčasťou, sa stali obuvou hráčov juniorského basketbalového tímu SONNY.

NB 550

Zásluhou spolupráce s Aimé Leon Dore si dokázala silueta New Balance 550 získať miesto v srdci mnohých fanúšikov tenisiek, práve preto sa značka rozhodla zmienené páry od jesene 2020 niekoľkokrát restocknúť. Veľmi ju tiež zviditeľnilo mnoho tvorcov na TikToku, Instagrame aj YouTube. Aj vďaka tomu o rok neskôr, teda v lete roku 2021, vyšli v spojení s ALD tiež tri páry New Balance 650, čo je len vyššia verzia modelu 550.

NB 550

Za zmienku stojí tiež spolupráca s londýnskym obchodom Size? alebo tokijským brandom AURALEE, ktoré obe prebehli v roku 2021. Okrem nich by som vypichol ešte spojenie s Comme des Garçons Homme, v rámci ktorého boli pri predstavení tohtoročnej kolekcie Fall/Winter 22 odhalené dva páry v čiernobielej kombinácii.

Práve kolabá boli pri znovuzrodení siluety New Balance naozaj kľúčové a je dosť možné, že bez Teddyho Santisa a jeho brandu Aimé Leon Dore by sa tento model ešte v túto dobu nachádzal len v archíve, dnes už ale teniska stojí aj sama o sebe. Nie je sa vlastne vôbec čomu diviť, ide totiž o naozaj parádny model s mnohými čisto prevedenými colorways, ktorých sa v blízkej dobe určite dočkáme ešte viac. Super správou do budúcna je tiež fakt, že v priebehu pár ďalších rokov má značka New Balance v pláne začať všetky tenisky vyrábať z čisto vegánskych materiálov.